Матеріал до теми

Різновиди голодування

1. Звичайне голодування, що супроводжується вживанням великої кількості кип’яченої води, регулярним очищенням шлунку з допомогою клізм.

2. Звичайне голодування з використанням тільки клізм.

3. Сухе голодування - голодування без вживання води.

4. Напівсухе – голодування без надходження до організму води (як питва і клізм), але з обливання тіла, прийняттям ванн або вологих угортань.

5. Уринне – як питво використовується власна сеча.

Приклад: учені встановили позитивний вплив голоду на організм, провівши досліди з тваринами. Так,

а) було встановлено експеримент з японськими курми-рекордистками, котрі вже не несли яйця. Їх піддавали 7-денному голодуванню. Через місяць у них стали відзначатися такі зміни: на місці старих хворобливих і скачаних пір’їн у курей виросли нові, шовковисті та світлі, з’явились енергійність, рухливість, зник гребінь, голос став високим, майже таким, як у курчат.

Кури почали нести яйця, що є яскравим свідченням омолодженням організму. Через місяць неслось 63 % курей, після завершення ще такого ж терміну – 91 %. Тривалість життя курей, які голодували протягом одного місяця, збільшується в середньому до 18 років замість шести.

+б) експеримент, проведений на коровах, дозволив продовжити життя коровам втричі, а отже, одержати додатково 60000 л молока при щорічному надої 3000 л. До того ж після голодування, що триває 1 місяць на рік, тварини починають вживати значно менше їжі. Це пояснюється тим, що внаслідок повного утримання від їжі покращуються процеси травлення і засвоєння їжі, потреба в їжі зменшується, часто до половини обсягу попередньої, шлунок скорочується до нормальних розмірів. Таким чином, голод повертає шлунку його первісну еластичність і нормальний розмір.

Переваги голодування:

  • гине гнилісна мікрофлора;

  • очищається шкіра, рідинні середовища, внутрішні органи;

  • зв’язки стають еластичними, суглоби рухливі;

  • очищаються нервові стовбури;

  • збільшується чутливість шкірних рецепторів;

  • сильно загострюється нюх;

  • поліпшується енергетика організму.

Основні правила інтервального голодування

Найперше – це має бути свідоме утримання від їжі. У період голодування не можна приймати продукти та напої, які мають калорії. Якщо в організм потрапляє понад 10-30 калорій з їжею, це активізує харчові гормони й запускає коло травлення. Тому під час харчового утримання можна пити лише воду, чай і каву без цукру та молока.

Є різні види голодування, зокрема харчування за схемою 16/8, тоді перерва між вечерею та сніданком становить щонайменше 16 годин. Також є голодування на 24 чи 36 годин. Немає даних про зв’язок між тривалістю фастінгу та його користю: короткотривалі голодування та утримання від їжі на понад 24 години мають позитивний вплив на організм. Основне правило – голодування не має тривати більше ніж 36 годин. Після починається негативний вплив на тканини та органи.

Незалежно від виду голодування кожен його курс повинен проводитися в 3 етапи. Розглянемо основні  етапи лікувального голодування :

  • 1 етап - підготовка до голодування. Підготовчий період має на увазі: пояснення методики, усвідомлення необхідності голодування, навчання, безпосередня підготовка організму (психологічна допомога, очисні процедури, дієта).
  • 2 етап - розвантажувальний період. Це і є той проміжок часу, коли людині доведеться відмовлятися від їжі (а можливо і води), період, протягом якого відбувається зміна форм харчування. Іншими словами, саме в цьому часовому проміжку здійснюється перехід із зовнішнього (екзогенне) на внутрішнє (екндогенное) харчування, перебудова різних систем організму і підготовка до самозцілення. Усередині нього можна виділити період боротьби з голодом (стадія наростаючого харчового збудження), період наростаючого кетоацидозу і ацидотический криз, який символізує початок стадії компенсованого кетоацидозу. Тривалість кожної окремо взятої стадії буде відрізнятися при різних підходах до лікування голодом. Так, при сухому голодуванні все 3 стадії змінюють одна одну протягом 1-3 діб, а при вологому 3 дня потрібно лише на те, щоб апетит пішов на спад.

Уже на цьому етапі відбувається відновлення окремих порушених функцій, поліпшення самопочуття, але голодування триває до наміченого лікарем терміну.

  • 3 етап - відновлювальний період. Дебютує закінченням голодування і поступовим переходом до нормального харчування. Медики вважають цей період найвідповідальнішим, адже за своєю суттю це закріплення отриманого результату і попередження можливих ускладнень.

В рамках РТД медики розглядають такі  види лікувального голодування :

  • Повне голодування, воно ж вологе. Воно має на увазі відмову від їжі, але при цьому кількість випивається води залишається колишнім, може бути збільшеним або зменшеним за певними показниками. Тривалість вологого голодування не має чітко окреслених меж і встановлюється лікарем з упором на рекомендовані терміни для кожного захворювання, особливості організму конкретного пацієнта, його психологічну готовність і безпосередньо на особистий досвід лікаря.

У більшості випадків вологе лікувальне голодування охоплює період від 1 до 21 дня. Але при необхідності термін може бути збільшений до 30 і більше днів. При великій тривалості періоду голодування його можна проводити курсами, при цьому тривалість одного курсу і інтервалу між ними встановлюється індивідуально.

Наступ ацидотического кризу при вологому варіанті лікувального голодування можна очікувати через 4-9 доби від початку лікування, після чого настає помітне полегшення симптомів.

  • Абсолютна, воно ж сухе голодування. Воно передбачає повну відмову від прийому їжі і вживання води. Рекомендований термін такого голодування - 1-3 дні, далі настає дегідратація організму, що особливо небезпечно, якщо людина голодує в домашніх умовах.

Абсолютна голодування може бути «м'яким» і «жорстким». При «м'якому» голодуванні виключають проковтування води, але полоскання рота і різні водні процедури дозволені. При «жорсткому» голодуванні неприпустимий будь-який контакт з водою, включаючи очисні клізми, умивання і інші гігієнічні процедури.

Ацидотический криз при сухому варіанті лікувального голодування настає на 2-3 добу. При жорсткому голодуванні його появи можна чекати вже до кінця першого дня.

  • Комбіноване голодування. У цьому випадку має місце послідовне застосування методик сухого і вологого голодування. Спочатку пацієнт включається в сухе голодування, а потім відразу ж без інтервалу переходить на вологе, за своєю тривалістю значно перевищує сухе. При цьому в перші кілька днів вологого голодування кількість випивається води обмежується (не більше 10-12% від загальної маси тіла). Далі пацієнт може пити воду в тих кількостях, які необхідні його організму, спираючись на відчуття спраги.

Це оптимальний варіант, що дозволяє знизити тривалість лікувального голодування за рахунок прискорення переходу на ендогенне харчування, на що вказує швидке настання ацидотического кризу. Але, як і абсолютне голодування, комбінований варіант РТД має більше протипоказань. Зокрема його застосування обмежене при підвищеному згортанні крові, гіпертонії і деяких інших захворюваннях.

  • Ступеневу голодування. Проводиться зазвичай на основі вологого голодування, нагадуючи курсове голодування. Особливістю ступеневої варіанти РТД є те, що воно проводиться в кілька етапів (ступенів, їх зазвичай 3-4), при цьому розвантажувальний період кожного ступеня обмежується появою перших симптомів ацидотического кризу, тобто ще до повного переходу на внутрішнє харчування. Як завжди, за розвантажувальним періодом слід відновний, але за своєю тривалістю він в 2 рази коротше розвантажувального.

Таке голодування може бути призначено пацієнтам, які погано переносять тривалий відмова від їжі. Ця методика також показана пацієнтам з ожирінням, яке може виступати як основним захворюванням, так і супутньою патологією.

Ступінчастий варіант голодування можна застосовувати і щодо абсолютного відмови від їжі та їжі. Він підходить в тих випадках, коли короткочасний курс сухого голодування приблизно не дасть очікуваного результату, але підвищення його тривалості може негативно позначитися на стані хворого.

  • Фракційне голодування. Особлива методика повного голодування, розрахована на період до 6 місяців. Розвантажувальний період такого голодування становить близько 2 тижнів, після чого починається 30-34-денний відновлювальний період. Призначається зазвичай 3 таких курсу, при цьому інтервал між розвантажувальними періодами повинен становити 62 дня (наприклад, 34 дня відновного періоду і 28 днів відпочинку).

Проводиться фракційне голодування на основі вологого, тому ацидотический криз очікується в ті ж терміни.

Ми розглянули ті варіанти лікувального голодування, які на сьогоднішній день розглядаються в рамках розвантажувально-дієтичної терапії. Але існують також методики неповного голодування, коли людина відмовляється від їжі, але в якості рідини може вживати відвари і настої трав, соки, настої на зернах рису і пшениці, проціджені овочеві бульйони і т.д.

Висновки такі:

  • Існує багато способів голоду і обмеження калорійності харчування. Їх ефекти часто відрізняються. Голод більш ніж 24 години поспіль і голод без води вивчені вкрай мало і можуть бути потенційно шкідливі.
  • Для тварин ми маємо хороші результати у продовженні життя, для людей — тільки непрямі маркери поліпшення здоров'я на коротких дистанціях. Бракує тривалих досліджень і чоловіків у них.
  • Реалізація релігійних постів вкрай далека від того, що вивчається в експериментах із продовження життя.
  • Що стосується інтервальних режимів: їсти через день витримують не всі, харчування 16/8 переноситься легше, і не поступається за своїми ефектами.
  • Ми мало знаємо про те, чи працює взагалі голодування для профілактики у людей з нормальною масою тіла, чи допомагає тільки людям із зайвою вагою. На це нам дадуть відповідь нові дослідження.
  • Схуднути голодуючи можна. Але не так сильно, як худнуть в Інстаграмі.
  • Якщо вибирати між калорійним або дієтичним обмеженням і обмеженим у часі харчуванням, друге має більш виражені ефекти.
  • Точна пропорція періоду голоду/не-голоду і час прийому їжі вкрай важливі.

 

Эта лекция ещё не готова к просмотру.